انواع سیستم جرقه زنی
به طور کلی دو نوع سیستم جرقه زنی وجود دارد .
یکی سیستم پلاتین دار و دیگری الکترونیکی . سیستم جرقه زنی در لحظه مناسب ، ولتاژ بالا را تولید و به شمعها منتقل می کنند .


اجزای سیستم جرقه زنی
سیستهای جرقه زنی خودرو به دو دسته دلکودار و بی دلکو تقسیم می شوند . یک سیستم جرقه زنی دلکودار معمولا شامل : باتری ، مغزی ، سوئیچ ، کوئل ، دلکو ، شمع و سیمها و کابلهایی است که این وسایل را به هم متصل می کند .
وظیفه شمع


شمع در سیستم جرقه وظیفه دارد امکان جهش جرقه برای احتراق مخلوط سوخت و هوا را در سیلندر از فاصله الکترودهای خود فراهم نماید . برای این منظور باید در مقابل ولتاژ زیاد تولید شده در کوئل کاملا عایق بندی شده باشد .
شمعها باید از نظر اختلاف سطح زیاد ، خوب عایق بوده و دارای مقاومت مکانیکی ( فشار کار سیلندر ) و مقاومت در حرارت ( حرارت در سیلندر ) ، که حرارت حتراق تقریبا حدود 2000 درجه سانیگراد و فشار آن حدود 40 اتمسفر است ، باشند . یک موتور چهار زمانه که 4200 دور در دقیقه بزند ، 35 بار در ثانیه یک شمع جرقه می زند . به علت این بار شدید ، الکترودهای شمع که در محوطه احتراق واقع شده اند ، تحت تاثیر این فشار و حرارت واقع می شوند و باید بتوانند تمامی عوامل ناشی از احتراق سیلندر را بخوبی تحمل نمایند .

 

اجزای شمع
شمع مجموعه ای شامل عایق و یک جفت الکترود است که در سیلندر موتور جرقه ایجاد می کند .


ساختمان شمع
- پایه شمع
قسمتی که در داخل سر سیلندر پیچ می شود ، پایه نامیده می شود . در قسمت داخلی انتهای آن یک یا دو زائده فلزی تعبیه شده است ، که الکترود منفی نامیده می شود . امروزه در اکثر موارد موتورهای سیستم اینچی نیز از شمع هایی با پیچ میلیمتری دنده ریز می کنند و در موتورهای دو زمانه برای بعضی موارد خاص ، شمع هایی با نوع M 18*105 نیز بکار می رود . در موارد نادر نیز استعمال شمع هایی با پیچ به چشم می خورد .
- میله مرکزی و الکترودها
میله مرکزی در وسط شمع قرار گرفته است که قسمت ابتدایی آن به وایری که از دلکو می آید ، بسته می شود و قسمت انتهایی آن الکترود مثبت را تشکیل می دهد . این الکترود نسبت به جداره ها همانند عایق الکتریکی عمل کرده و جنس آن از آلیاژ بسیار پر مقاومت در برابر حرارت درست شده است که آلیاژی از نیکل ، منگنز و یا آلیاژ آهن کروم است .
درعین حال قابلیت انتقال حرارت خوب دارند و الکترود منفی که روی پایه تعبیه شده ، کار اتصال را انجام می دهد . فاصله الکترود شمع ، تاثیر مستقیم در کیفیت جرقه دارد . بدین معنی که هرقدر فاصله الکترود ها بیشتر باشد ، زمان اثر جرقه بیشتر و ولتاژ تولید شده در کوئل نیز زیادتر است .
در نتیجه احتراق بهتر و کاملتر صورت می گیرد . ولی باید توجه نمود که ولتاژ تولید شده در کوئل ممکن است به شدت به کوئل صدمه بزند و حتی آن را بسوزاند . همچنین فاصله کم الکترود شمع ، ولتاژ لازم برای جرقه را در کوئل تقیل می دهد و در نتیجه احتراق کامل و مطلوب در سیلندر انجام نمی شود . فاصله الکترودهای شمع در سیستم جرقه باطری دار معمولا 7% تا 9% میلی متر و در سیستم جرقه ماکنتی مانند موتر سیکلت 4% تا 5% میلی متر است که باید هر چند وقت یکبار این فاصله به کمک فیلتر تنظیم شود .
- عایق شمع
قسمت عایقی که در بین بدنه و میله مرکزی شمع قرار می گیرد ، قسمت حساس و اصلی شمع را تشکیل می دهد . عایقهایی که در شمع بکار می رود ، معمولا از چینی یا سرامیک یا از جنس اکسیدهای مختلف آلومنیوم ( پیرانیت – کروندیت ) بتونه شده است .
این عایقها می توانند از 7 تا 800 درجه سانتیگراد در مقابل حرارت عبور جریان مقاومت کنند ، در حالیکه در حرارت 1000 درجه سانتیگراد ، کم کم مقاومت خود را از دست می دهند . در بعضی از شمعها قسمت چینی آن طوری ساخته شده است که می توان با باز نمودن یک مهره ضامن را از روی پایه فلزی آن بیرون آورد . این نوع شمعها به نام شمعهای دو تکه معروف هستند .


شمع موتورهای دو زمانه
معمولا شمع در موتورهای دو زمانه تحت تاثیر بار بیشتری نسبت به موتورهای چهار زمانه واقع می شود . زیرا اولا تعداد جرقه های موتور دو زمانه مخلوط بنزین و روغن است و از طرفی شمع فرصت کافی برای خنک شدن ندارد ، در نتیجه احتمال کثیف شدن و دوده گرفتن و سوختن الکترودهای آن بیشتر است . بنابراین شمع موتورهای دو زمانه باید دارای مقاومت بیشتر در مقابل عوامل مختلف در محوطه احتراق باشد . بدین جهت برای موتورهای دو زمانه شمعهای مخصوصی تهیه شده که خواص شمعهای همه کاره را دارند .


شمعهای همه کاره
شمعهای همه کاره ارزش حرارتی خیلی زیاد ، مثلا از 175 تا 240 را دارند . به این علت حالات مختلف حرکت را بهتر تحمل می کنند . این شمعها با ساختمان خاصی که دارند ، در حرکت آرام هم به حرارت کافی برای خود پاک کنی می رسند و در بار زیاد هم حرارت را با اطمینان منتقل می کنند و از خود سوزی جلوگیری می نمایند .


عمر شمع

در ایران بعضی از مکانیسین های اتومبیل ، به عمر شمع توجه کافی ندارند و تا زمانی که عیب ظاهری در کار موتور ایجاد نشود ، تعویض آن را توصیه نمی نمایند . در حالیکه گاهی یک شمع کار کرده ، علاوه بر اینکه بطور ناگهانی ممکن است از کار بیفتد ، به مقدار زیادی از قدرت موتور می کاهد . معمولا این کاهش بدون توجه کافی محسوب نیست . به علاوه یک شمع ضعیف می تواند مقدار زیاد در طرز روشن شدن موتور ، مصرف سوخت ، میزان گرم کردن و کنش موتور و بالاخره در استهلاک و دوام موتور موثر باشد . بنابراین شمع را باید به موقع تعویض کرد . معمولا کارخانجات سازنده شمع تعویض هر شمع را برای 15000 کیلومتر کار توصیه می نمایند . در موقع سرویس اتومبیل و موتور ، شمع ها هم باید بازدید شوند .


عوامل موثر در طول عمر شمع
- در اثر سوختن شمع ، فاصله الکترودها تغییر پیدا می کند . فاصله الکترودها را با یک فیلتر آزمایش می نمایند و با یک اسباب کج کردن ، مانند دم باریک کوچک باید آن را به اندازه درست تنظیم کرد . معمولا برای تنظیم کردن الکترودها نباید با چکش روی الکترود زد ، چون باعث شکستن آن می شود .
- شمعهای کثیف را باید پاک کرد . می توان با یک برس آلوده به بنزین ،آن را برس زد و گودیهای آن را با یک چوب نازک پاک نمود . ولی بهتر است از دستگاه شن پاش برای پاک کردن شمع استفاده شود .
- آزمایش شمع باید تحت شرایط عادی باشد . این کار با دستگاه آزمایش شمع ، برای درست کار کردن آن انجام می گیرد و یا اینکه موقع کار کردن موتور در روی آن آزمایش می کنند . هنگامی که موتور به صورت در جا و دور آرام کار ی کند ، سر شمعها را یکایک با آچار پیچ گوشتی به بدنه موتور وصل می کنیم . در موقع وصل کردن سر شمع به بدنه موتور ، اگر دور موتور و صدای موتور تغییر نکرد ، شمع خراب است . اگر دور و صدای موتور تغییر کرد ، یا موتور خواست خاموش شود ، شمع سالم است و خوب کار می کند .
نکته : در برخی موتورها محفظه احتراق دو شمع دارد . هر دو شمع ممکن است باهم جرقه بزنند یا یکی از شمعها اندکی زودتر از دیگری جرقه بزند . وجود شمع اضافی به کاهش آلایندگی و افزایش توان موتور کمک می کند . در بیشتر شمعها ، الکترودها را از آلیاژهای نیکل و کروم می سازند که در برابر خوردگی مقاومند .

تعمیرگاه ماکسیما

تعمیرگاه مورانو

تولید کننده انواع پوستر دیواری های سفارشی مناسب با طرح دلخواه شما به هر ابعادی

decorprint.ir